Výběr vhodných svítidel na prádelníky, noční, toaletní i konferenční stolky, jídelní stoly nebo pracovní a kuchyňské desky je obrovský. Takže otázka, jestli bude vaše stolní lampa hlavně účelová, nebo spíš dekorativní, je opravdu důležitá. Třeba chcete od lampičky obojí naráz.
Jestli vám jde primárně o dekorativní funkci, musíte se samozřejmě zamyslet nad tím, v jakém stylu má vaše lampička být. Přehled stylů z našeho bohatého výběru najdete přímo v sekci „stolní lampy“ pod širší kategorií Bytová svítidla.
Pokud jsou pro vás důležité doplňkové funkce (chytrá řešení, online konektivita apod.), nezapomeňte je při hledání ideální stolní lampičky zakliknout v našem filtru vyhledávání. Znovu se zamyslete nad tím, co by vaše lampička měla umět. Chcete přes ni nabíjet mobilní telefon? Prima, pak víte přesně, co hledáte – svítidlo se zabudovanou bezdrátovou nabíječkou nebo USB portem. Rádi byste u své nové stolní lampy měnili barvu světla? Mrkněte v technických specifikacích do sekce „barevná teplota světla“ a hledejte označení „vícebarevná“.
Jak vybrat stolní lampičku, která vám sedne?
Není to tak těžké. Přečtěte si následující otázky a odpovězte ANO/NE. Výběr ideální stolní lampy přesně podle vaší představy pak bude mnohem snazší.
Považujete za zásadní, aby svítidlo umělo i jiné věci než „jen“ svícení?
Je pro vás design stejně důležitý jako funkčnost?
Potřebujete stolní lampu, která bude kompatibilní s chytrou domácností?
Neobejdete se bez dálkového ovládání?
Budete chtít měnit atmosféru místnosti pomocí teploty světla?
Není to tak těžké, že? Projděte si tenhle přehled parametrů krok po kroku a určitě si pak vyberete lampičku, která vám bude dělat radost. A pro pořádek dodáváme, že se můžete samozřejmě kdykoli obrátit na naše specialisty, kteří vám s výběrem rádi pomůžou. Kontakty najdete na konci stránky.
Podobně jako v případě ostatních svítidel mají i některé modely stolních lamp zabudovaný zdroj světla s LED technologií. V jejich případě nemusíte výběr nebo výměnu žárovky řešit. (Vydrží totiž až neskutečných 25 000 hodin.) Existují samozřejmě i modely s výměnnými žárovkami. Obyčejně pak máte na výběr mezi LED nebo úspornými žárovkami. LEDky jsou ale v současnosti nejčastější a také my vám je doporučujeme nejvíc.
U dnešních žárovek – na rozdíl od těch starších – už nemusíte řešit, kolik mají wattů. Množství wattů totiž vyjadřuje spotřebu energie, a ne intenzitu světla. A protože LED žárovky spotřebují při stejné svítivosti až o 90 % méně energie než klasické žárovky, počet wattů už o intenzitě jejich světla nic nevypovídá. Jednotka, která se dnes používá k vyjádření intenzity světla, jsou lumeny.
U stolní lampy vám stačí svítivost zhruba 300–400 lumenů. To je na osvětlení vymezeného prostoru dostačující. Stolní lampa ostatně není určena k osvětlení celé místnosti. Právě naopak: lampičky se obyčejně používají pro zvýšení světelného komfortu v konkrétním místě a/nebo ke světelnému zvýraznění části místnosti. Intenzita 300–400 lumenů je dostačující ke čtení. A protože ušák a nějaká pěkná lampička prostě patří k sobě, pomáhá vám takové osvětlení i vytvořit ideální atmosféru ke čtení.
Pokud jde o atmosféru, dodá lampička vaší místnosti hezký a přirozený světelný akcent kdekoli – ať ji umístíte na stolek, komodu, nebo na parapet. Jestli vám o atmosféru až tak nejde a spíš potřebujete světlo na psaní nebo nějaké domácí kutění, pak úplně nejdřív myslete na to, že praváci by měli mít stolní lampu na levé straně a leváci zase naopak. Prostě abyste si nestínili. To člověka hrozně otravuje.
Když se vám večer práce protáhne, měli byste ke stolní lampičce rozsvítit i lustr nebo jiné stropní osvětlení. Velký rozdíl mezi světlem okolo vašeho stolu a mnohem tmavším zbytkem místnosti by vám totiž po čase zbytečně unavoval oči a takhle tomu snadno předejdete.
Tlumené osvětlení vytváří navečer krásně útulnou atmosféru. Nejlepší jsou k tomu svítidla, která mají dotykový stmívač. A nemusí to být ani žádné tlačítko. Prostě se zlehka dotknete lampičky a intenzita světla se bude postupně snižovat. Obyčejně stačí lehce poklepat na základnu, tělo nebo jinou část svítidla (záleží na konkrétním typu). Populární lampa Costanza značky Luceplan má zase dotykový stmívač skrytý ve stylové ovládací hliníkové tyčince.
Klip na uchycení (někdy kombinovaný s přísavkami) vám rozhodně pomůže ušetřit místo. Což se může ohromně hodit, zvlášť když máte stůl věčně plný třeba kvůli nějakému papírování. Svítidlo s klipem je ale mimořádně užitečné na spoustě dalších míst, jako například na knihovně, nočním stolku nebo kuchyňské polici. Kultovní klasická svítidla, jako kupříkladu Tolomeo od Artemide, už dávno dokázala, že řešení osvětlení může být zároveň praktické i skvělé na pohled.
Možnosti čištění stínidel závisí na jejich materiálu. Například stínidla z plastu (obyčejně polykarbonát) snadno otřete vlhkým hadříkem. Papírová stínidla je nejlepší jemně očistit prachovkou. No a textilní stínidla jde většinou snadno sejmout a vyprat na nějaký šetrnější program v pračce.
Zajímá vás ohledně stolních lamp, lampiček nebo dalších svítidel ještě něco? Neváhejte se obrátit na náš tým expertů. Můžete buď volat na číslo +420 228 888 280, nebo vyplnit náš kontaktní formulář tady na stránkách – samozřejmě až se vám to bude hodit.
Přeškrtnuté ceny na lumories.cz odpovídají doporučené ceně výrobce.
Všechny ceny v Kč, vč. 21 % DPH a bez nákladů za dopravu