Kancelářské osvětlení a světla pro pracoviště s počítačem
Miliony lidí tráví velkou část svého života v kanceláři nebo v domácí pracovně. Správné osvětlení sníží nebo dokonce úplně eliminuje známky přetížení očí: únavu, potíže s očima a bolesti hlavy. Namísto nich se dostaví efektivita, motivace a celkově dobrý pocit fyzické i duševní pohody!
Top kategorie na Světla24.cz
Koncepce osvětlení pro kanceláře
Mezi známky kvality dobrého kancelářského osvětlení patří:
INTENZITA OSVĚTLENÍ
SPRÁVNÁ BARVA SVĚTLA
SMĚR SVĚTLA
ROZPROSTŘENÍ SVĚTLA
VELMI DOBRÉ PODÁNÍ BAREV
Často kladené otázky o osvětlení pracoviště
Právní předpisy
ČSN EN 12464-1 „Osvětlení pracovních prostorů – Část 1: Vnitřní pracovní prostory“ je celoevropská směrnice, která předepisuje použití denního i umělého světla.
V ní jsou mimo jiné popsány následující body: harmonické rozložení jasu, intenzita osvětlení podle tabulek pro jednotlivé typy pracovišť, přímé oslnění a oslnění odrazem, barva světla a podání barev, zamezení blikání a stroboskopických efektů, variabilita světla.
Osvětlení musí nejen odpovídat pracovnímu úkolu, ale musí být také přizpůsobeno individuálnímu stavu zraku příslušného zaměstnance. Například pro starší zaměstnance a zrakově postižené se doporučuje vyšší osvětlení, tedy 750 až 1 500 luxů, zatímco mladší zaměstnanec zvládne stejný úkol i s 500 luxy.
Barva světla a podání barev
Různé světelné zdroje se liší nejen přítomností či nepřítomností spektrálních barev (výsledkem je podání barev), ale také intenzitou spektrálních barev, které tvoří světlo (výsledkem je barva světla).
Barva světla / barevná teplota
Barva světla nebo barevná teplota se měří v Kelvinech (K) a označuje individuální vlastní barvu bílého světelného zdroje, která je obecně vnímána jako „chladnější“ nebo „teplejší“. Specifikaci barvy světla v Kelvinech je třeba nezaměňovat s technologiemi osvětlení měnícími barvu (RGB), ve kterých může světlo svítit například červenou, zelenou nebo modrou barvou. Zhruba se rozlišují tři barvy světla:
Teplá bílá (<3 300 Kelvinů) = útulné světlo do obytných prostor
Univerzální bílá (3 300–5 300 Kelvinů) = univerzální světlo pro práci
Denní světlo (> 5 300 Kelvinů) = namodralé světlo pro sklepy a technické místnosti
Podání barev / CRI
Index podání barev (v angličtině: Colour Rendering Index – CRI) udává, jak přirozeně vypadají barvy objektu, když je ozařuje příslušný světelný zdroj.
CRI v hodnotě Ra 100 znamená, že barvy jsou reprodukovány tak, jak by byly za denního světla. Ra >= 90 znamená velmi dobré, Ra >= 80 dobré podání barev. Svítidla pod Ra 80 se do obytných prostor nedoporučují, protože barvy by mohly být zkreslené nebo zašedlé.
Individuální pracoviště, skupiny psacích stolů a otevřené kanceláře
Dobrý poměr nepřímého a nasměrovaného světla zajišťuje, že světelné podmínky jsou pro oči co nejpříjemnější a nedochází k tvoření tvrdých stínů. Z tohoto důvodu se pro každou situaci používá několik typů osvětlení, například LED panel pro velkoplošné osvětlení místnosti a stolní lampa jako pomocný světelný zdroj.
Některá světla, například svítidla se světlem namířeným nahoru, mohou produkovat oba typy světla: nepřímou složku, která svítí směrem ke stropu a odtud se odráží, a přímou složku, která osvětluje konkrétní pracoviště.
Alternativou kancelářských stojacích lamp mohou být závěsná svítidla. Díky difuzorům nebo mřížkám neoslňují a opticky místnost méně přerušují.
Pravidelně využívaná domácí kancelář si zaslouží stejné světelné podmínky jako pracoviště ve firemní kanceláři a navíc ji lze individuálně upravit.
Prostorově úspornou alternativou stojací lampy je stolní lampa. U ní je rovněž třeba dbát na barvu světla a podání barev.
Další špičkové funkce pro pracovní osvětlení v kanceláři
Zvýšení kvality práce a relaxace prostřednictvím automaticky nastavené barevné teploty.
Plstěné pokrytí stínidla pro absorpci zvuku, například v otevřené kanceláři zákaznického servisu.
Ekonomické využití světla a komfort pro zaměstnance díky přesným detektorům přítomnosti.
Bluetooth, skupinové/rojové ovládání, čidla teploty, hlučnosti a kvality vzduchu.