Zvuková izolace
Běžný den v kanceláři doprovází zvuky tiskáren, telefonní hovory i klapání klávesnic. V zájmu zachování produktivity a ochrany zdraví zaměstnanců před hlukovou zátěží (výkon zaměstnanců klesá v jejím důsledku až o 10 %) však moderní firmy začínají věnovat pozornost možnostem odhlučnění. Jednou z nejúčinnějších alternativ, která kombinuje potřebné umělé kancelářské osvětlení s pohlcováním zvuku, jsou světla s protihlukovou izolací.
Formy hluku
Hlukové efekty, které působí přímo na sluchové ústrojí, např. nárazový hluk. Při běžné práci v kanceláři se téměř nevyskytují, ale jde o významnou problematiku v oblasti bezpečnosti práce, například při stavebních činnostech.
Tyto hlukové efekty vyvolávají stresovou reakci na nadměrnou hladinu hluku, která se projevuje například snížením výkonnosti, ale může ovlivnit i zdraví člověka. Právě tyto efekty se při práci v kanceláři vyskytují nejčastěji.
party
Nedostatečné potlačení hluku způsobuje, že jsou slyšet i osobní hovory. Chybí akustické soukromí a člověk se neustále cítí „odposlouchávaný“.
Infobox – zákonné požadavky
V kanceláři neplatí žádné zákonem stanovené limity hluku. V našem poradenství však zohledňujeme maximální hodnoty, doporučované směrnicí DIN EN ISO 11690-1, i další doporučení státních institucí a profesních sdružení.
Hladinu akustického tlaku > 55 dB již člověk vnímá jako nepříjemnou
Při > 70 dB výrazně klesá srozumitelnost mluveného projevu
V kancelářích by hladina hluku na pozadí neměla překročit 30–45 dB
Na průmyslových pracovištích se nelze vyhnout hodnotám hladiny hluku na pozadí 65–70 dB
Největší hlukovou zátěž v kanceláři generují elektronická zařízení a samotní pracovníci. Díky dobrému rozvržení kanceláře a kvalitním svítidlům pro zvukovou izolaci lze zajistit lepší akustiku místností, a tím i vyšší míru spokojenosti zaměstnanců.
Místa použití pro svítidla s protihlukovou izolací
Pro snížení hluku v kanceláři existuje několik možností (další opatření viz níže). Odhlučněné prostředí je příjemnější i ve veřejných prostorách, například v gastronomických zařízeních. Svítidla se zvukovou izolací jsou v tomto případě praktickým i estetickým řešením. Spojují v sobě funkci osvětlení a pohlcování zvuku, protože mají tělo z materiálu absorbujícího zvuk, např. z bavlněné plsti.
Další opatření ke snížení hluku
Výrazného účinku lze kromě svítidel se zvukovou izolací dosáhnout také protihlukovými podhledy.
Stěny jsou velmi tvrdé, takže odrážejí zvuk. Tento efekt lze snížit s pomocí obrázků, kalendářů nebo plakátů.
Koberce, na rozdíl od parket, absorbují kročejový hluk. Zvuk pohlcují i pokojové rostliny.
Knihovny, kartotéky a samozřejmě jednací pohovka mají pozitivní vliv na akustiku místnosti.
Zvuk pohlcující rolety nebo závěsy zabraňují odrážení zvuků od oken zpět do místnosti.
Pokud je to možné, je dobré umístit kopírku a tiskárnu do samostatné, oddělené místnosti. Většina lidí považuje tento zdroj hluku za nepříjemný.