Vejdete na zahradu – a světlo se rozsvítí. Vjedete na příjezdovou cestu – a osvětlení příjezdové cesty se rozsvítí. Velmi pozorné od vašich venkovních svítidel, nemyslíte? Opravdu ano a lze to velmi snadno zrealizovat: Jednoduše si vyberte model s detektorem pohybu. Neznamená to jen, že budete chráněni před nebezpečím zakopnutí. Také zloděje, kteří se kradou tmou, donutíte k úprku s vyšší pravděpodobností, když je zaleknete automatickým světlem. Mimochodem, detektor pohybu poskytuje mnohem více pohodlí i v každodenním životě. A protože světlo nesvítí nepřetržitě, chráníte zároveň svou peněženku a životní prostředí.
Je zcela na vás, zda si přejete nainstalovat osvětlení své cesty trvale nebo flexibilně. Pro trvalou instalaci jsou vhodné mrazuvzdorné základy nebo podobně pevné typy podkladu. Máte raději flexibilní osvětlení? Pak byste si měli vybrat model s hrotem do země, který můžete po zahradě libovolně přesouvat. Pokud je svítidlo napájeno elektřinou, je vzdálenost omezena délkou kabelů. Se solární energií jste zcela nezávislí.
Tip: Rozhodli jste se pro pevné svítidlo s napájením ze sítě? Jeho instalaci by měl provést odborník. Můžete sice pilně pomáhat s kopáním pro zapuštění kabelů do země, ale jejich zapojení byste měli nechat na elektrikáři.
Svítidla pro osvětlení cest mají obvykle výšku 60 až 150 cm. Přitom nezáleží na tom, zda jsou vybavena detektorem pohybu, nebo ne. Tip: Čím výše jsou světelné body – tedy světelné zdroje – tím větší plochu budou osvětlovat. Zároveň z toho také plyne následující: Čím výše jsou svítidla umístěna, tím méně jich bude k osvětlení cesty potřeba. Lze je pak umístit s většími rozestupy.
Soumrakový senzor zajišťuje, že se světlo rozsvítí pouze tehdy, když je tma nebo dostatečně šero. Nikdo totiž nepotřebuje osvětlení cesty, které se snaží svým světlem neúspěšně konkurovat slunci. Nejen, že je to zbytečné, je to také prostě a jednoduše plýtvání energií. Soumrakový senzor zaznamená, jak jasné je světlo. Pokud intenzita světla klesne pod určitou úroveň, umožní detektoru pohybu zareagovat a rozsvítit osvětlení cesty. V každém případě je tedy velmi užitečný.
Tip: Soumrakový senzor vám doporučujeme použít, i když vaše světlo detektor pohybu nemá. Díky němu nebudete muset večer zapínat zahradní osvětlení ručně. A to je velké plus z hlediska pohodlí.
Z praktických důvodů jsou k dispozici také svítidla pro osvětlení cest, která lze přepínat z režimu detektoru pohybu do režimu nepřetržitého svícení. Lze si představit celou řadu situací, kdy byste pro změnu chtěli na zahradě trvalé světlo. Například na zahradní párty – aby se vaši hosté cítili opravdu příjemně.
Existují venkovní svítidla s detektory pohybu napájená baterií?
Pokud se jedná o solární venkovní svítidla, ta mají i baterii. Sluneční energie se totiž na noc musí někde ukládat. Tip: Solární světla s čidlem by měla být vždy umístěna tak, aby mohla dostatečně absorbovat sluneční svit. Jedině tak můžete v noci počítat s plnou svítivostí.
Obojí šetří elektřinu. A obojí chrání životní prostředí. Řeč je o LED žárovkách a detektorech pohybu. A proto se k sobě tolik hodí. Pokud tedy máte na výběr, měli byste si do venkovních světel s detektorem pohybu pořídit určitě LED žárovky. Existují i venkovní LED světla s čidlem pohybu, do kterých je LED technologie již integrovaná, v takovém případě si rozhodování ušetříte.
Další výhody LED žárovek:
Jejich životnost je až 50x delší než u klasické žárovky.
Spotřebovávají až o 90 procent méně energie.
Neobsahují rtuť.
Co je dobré vědět: Pokud si pohráváte s myšlenkou použít energeticky úsporné žárovky, říkáme: Nedělejte to. Ty totiž potřebují určitý čas, než dosáhnou plného jasu. Od osvětlení vaší cesty však očekáváte plný jas okamžitě, jakmile detektor pohybu „vyhlásí poplach“. Jde přece o bezpečné osvětlení cesty. Dobrou viditelnost nelze odložit na později.
Pro jednu cestu stačí detekční úhel 120 stupňů. Existují ale i modely, které pokrývají více. U verze s 360 stupni můžete podle potřeby omezit úhel snímání pomocí zastínění. Tip: Pokud je úhel snímání příliš velký, může se stát, že se váš detektor pohybu aktivuje pohybem ze sousedního pozemku. To samozřejmě nikdo nechce. Neměl by však být ani příliš malý – pokud pomyslíte například na zloděje. Ty by přece jenom mělo včas vystrašit dostatečné světlo.
Voda a elektřina nejdou dohromady. Proto byste neměli nechávat svá venkovní svítidla nechráněná před větrem a počasím. Pro ochranu před vlhkostí a cizími tělesy jsou venkovní svítidla obvykle vybavena tzv. třídou ochrany IP. První číslice poskytuje informaci o ochraně před nečistotami, druhá před vlhkostí. Pro osvětlení cest se doporučuje alespoň třída ochrany IP44. Svítidla jsou tedy chráněna proti vniknutí cizích předmětů větších než jeden milimetr a stříkající vodě.
Svítidlo, které poskytuje pouze světlo, vám nestačí? Jste příznivci doplňkových funkcí? Pak by se vám mohla líbit venkovní svítidla doplněná zásuvkami. Svítidla jsou nainstalována napevno a připojena k napájení ze sítě. Prostřednictvím zásuvek můžete čerpat elektřinu podle libosti. Nabijte svůj mobilní telefon, připojte sekačku na trávu, zapojte světelný řetěz – nic není problém. Doby, kdy jste si stěžovali na neexistující zdroje energie na zahradě, budou pryč.
To by se určitě dalo říci. Ale tento materiál není zajímavý jen kvůli své odolnosti. Kromě toho také dobře vypadá a jeho údržba je velmi snadná. Nerezová ocel je rovněž odolná vůči korozi. Nemluvě o tom, že je také extrémně pevná a teplotně odolná. Takže vítězí na celé čáře.
Hliník, který se často používá pro sloupková svítidla, je však také odolný vůči povětrnostním vlivům. Oblíbenými materiály pro podstavec jsou i měď, mosaz a kámen. Stínidlo je obvykle vyrobeno ze skla nebo plastu.
Potřebujete poradit, jaké světlo se nejlépe hodí na vaši zahradu? Neváhejte se tedy obrátit s podrobnými dotazy na naše odborné poradce. Můžete je zastihnout telefonicky na čísle +420 228 888 280 nebo jednoduše pomocí kontaktního formuláře.
Přeškrtnuté ceny na lumories.cz odpovídají doporučené ceně výrobce.
Všechny ceny v Kč, vč. 21 % DPH a bez nákladů za dopravu