Bezpečnostní osvětlení – cesta k bezpečnější a pohodlné nemovitosti
Je jasné, že bezpečnostní osvětlení zpříjemňuje nejen tmavé období roku. Bezpečnostní osvětlení, to jsou v podstatě venkovní světla s pohybovými senzory, někdy vybavená doplňkovými funkcemi, například kamerami. Jejich světlo se automaticky rozsvítí, třeba když budete ještě před rozedněním scházet schody u vchodu do domu nebo budete vjíždět večer na pozemek.
Nejlepším zdrojem světla pro jakékoli venkovní světlo s čidlem pohybu je LED dioda. Ta je buď integrovaná, nebo se používá jako doplňková žárovka (pro běžná svítidla s objímkou). Důvodem k volbě LED diod není jen jejich energetická efektivita nebo dlouhá životnost. V případě svítidel s pohybovým senzorem je další výhodou to, že LED diody dosahují ihned 100% světelného výkonu.
Jaké typy bezpečnostních svítidel jsou k dostání?
Jakákoli venkovní svítidla, která můžete použít u své nemovitosti! Patří k nim:
Tip: Některá venkovní nástěnná svítidla lze dodatečně vybavit externím senzorem pohybu! Pokud potřebujete v tomto případě další pomoc, kontaktujte některého z našich poradců.
Jak se bezpečnostní svítidlo napojuje?
Venkovní svítidla s integrovaným pohybovým senzorem
Pokud vybíráte nové bezpečnostní svítidlo, doporučujeme vám venkovní světlo s integrovaným čidlem pohybu. Čidlo pohybu je namontováno v rámu, je ihned funkční a je třeba ho jen správně nastavit. Instalace je díky přiloženým pokynům pro instalaci velmi jednoduchá. Předejte tyto pokyny elektrikáři, který svítidlo odborně nainstaluje.
Venkovní svítidla s odděleným pohybovým senzorem
Pokud chcete vybavit stávající svítidlo čidlem pohybu, nejprve zajistěte, aby byly dodrženy všechny bezpečnostní předpisy pro práci na elektroinstalacích. Než se pustíte do instalace, rozmyslete si, zda chcete, aby byl světelný zdroj ovládán jen pohybovým senzorem, nebo i vypínačem. Zde nejsou žádná omezení, lze totiž nainstalovat nástěnný vypínač. U vypínače můžete vybírat mezi režimem pohybového čidla nebo permanentním režimem zapnout/vypnout.
Naši odborní poradci vám poskytnou další informace o správné instalaci bezpečnostních svítidel. Kontaktní informace naleznete níže.
Jak se u bezpečnostních svítidel správně nastavuje venkovní čidlo?
Venkovní světlo se senzorem pohybu se vždy používá tam, kde není vyžadováno permanentní světlo, např. u schodů ke vstupu do domu, u vstupu na pozemek nebo do garáže nebo v průchodech. Pohybový senzor je nutno přesně nastavit, jinak se světlo jako na potvoru nerozsvítí právě tehdy, až zaparkujete auto nebo budete potřebovat vyjít schody s plnýma rukama nákupních tašek.
Od začátku si ujasněte, kde chcete svítidlo používat a vybírejte výrobky s vhodnými vlastnostmi a funkcemi. Mezi důležité vlastnosti patří úhel a rozsah snímání a doba rozsvícení, které se u jednotlivých svítidel liší a u některých položek je nelze upravovat – přečtěte si proto pozorně popis výrobku.
Aby se zajistilo, že pohybový senzor nerozsvítí světlo během dne, často se instaluje soumrakový senzor. Tento senzor měří jas okolního prostředí a na základě toho se od určité úrovně jasu aktivuje nebo deaktivuje pohybový senzor. U některých výrobků lze soumrakový senzor nastavovat také individuálně.
Úhel snímání
Místem, kde se bezpečnostní svítidla často používají, je domovní vchod. V tomto případě je pro venkovní nástěnná svítidla často dostačující úhel snímání 90°. Pro celou fasádu se doporučuje úhel 180°. Úhel snímání 120° je vhodný pro osvětlení cest sloupkovými svítidly. Nemějte však obavy, pokud jste si vybrali výrobek s větším úhlem snímání – můžete jej později manuálně nastavit pomocí panelů.
Rozsah snímání
Až budete nastavovat rozsah snímání, požádejte další osobu, aby se prošla tam a zpět a pohybový senzor tak vyzkoušela. Poté se můžete pustit do jemného dolaďování, aby bylo vaše nové bezpečnostní svítidlo dokonale přizpůsobeno vaší nemovitosti.
Doba rozsvícení
Dobu rozsvícení přizpůsobte svým požadavkům. Zde je potřeba volit realistické hodnoty, protože zaparkování auta do garáže může trvat velmi rozdílnou dobu a na schodech ke vchodu do domu můžete potřebovat o něco více nebo o něco méně světla.
Jaké druhy pohybových senzorů jsou pro venkovní svítidla k dispozici?
Ve většině případů se do venkovních svítidel instalují pasivní infračervené senzory (PIR senzory). Tyto senzory zachytí tepelný obraz, neustále jej kontrolují a na jakékoli změny reagují zapnutím světla. Tato technologie se využívá u venkovních i vnitřních svítidel.
Uvnitř se rovněž používají vysokofrekvenční nebo radarové senzory, které pracují na základě elektromagnetických vln. Postupně se začínají prosazovat i ve venkovních prostorách jako inteligentní HF senzory (iHF).
Na druhé straně, ultrazvukové senzory, které pracují na základě odrazu zvuku, se používají jen uvnitř.
Dalším senzorem je kamerový senzor, který elektronicky analyzuje obsah obrazu a používá se uvnitř i venku. Je třeba jej nezaměňovat s kamerovými světly – jedněmi z nejinovativnějších venkovních svítidel, kterým se budeme podrobněji věnovat v dalším odstavci.
Jaké jsou výhody bezpečnostních svítidel vybavených kamerou?
Používáte-li kamerové světlo, máte ke kameře na svém svítidle přístup odkudkoli na světě a dokonce můžete dostat pomocí notifikace zprávu, že přede dveřmi stojí pošťák. Vysoce kvalitní svítidla, jako jsou tato, bývají často vybavena mikrofonem a dalšími technologickými funkcemi a jsou k dostání od značkových výrobců, jako je například STEINEL.
Jaké IP kódy jsou vyžadovány pro bezpečnostní svítidla?
Protože venkovní svítidla jsou vystavena celé řadě povětrnostních vlivů, správný IP kód, který zajistí, že světlo bude dostatečně chráněno před vniknutím vlhkosti a cizích těles, je nejdůležitějším faktorem, který musíte při nákupu nového bezpečnostního tělesa zvážit. Bouře a prudké deště se však neprohánějí každou částí vaší nemovitosti stejně, což znamená, že venkovní světla nevyžadují vždy tentýž IP kód.
Proberte tedy s našimi odbornými poradci, jakou oblast své nemovitosti chcete bezpečnostním osvětlením vybavit. Pomohou vám s určením vhodného IP kódu. Kontaktní informace naleznete níže.
Pokud jde o odolnost ve venkovních prostorách, mnoho lidí ihned napadnou venkovní svítidla z nerezové oceli. V současné době se mnoho venkovních svítidel vyrábí z vysoce kvalitního plastu, který je vhodný i pro venkovní podmínky. Pokud si vyberete bezpečnostní světlo z nerezové oceli, budete moci samozřejmě využívat všech výhod tohoto materiálu:
Nerezová ocel je odolná vůči korozi
Nerezová ocel je pevná a trvanlivá
Nerezová ocel je velmi teplotně odolná
Nerezová ocel se vyznačuje velmi snadnou údržbou
Máte ještě nějaké otázky? Naši odborní poradci vám rádi pomohou.