Osvětlení mateřské školy

Osvětlení v mateřské škole

Zdravý vývoj a bezpečnost díky vhodným světelným podmínkám

Cílem každé mateřské školy je poskytnout dětem pečující a výchovné prostředí, ve kterém mohou rozvíjet své sociální, emocionální, tvůrčí a kognitivní dovednosti. Přirozené denní světlo zde hraje významnou roli, protože sluneční světlo stimuluje metabolismus, a tím významně přispívá ke zdraví a pohodě, jakož i k fyzické a duševní výkonnosti. Přestože je tedy v kuchyních důležitý vysoký podíl denního světla, není vždy a všude k dispozici. Zde přichází na řadu umělé osvětlení. Správné osvětlení v mateřských školách citlivě doplňuje denní světlo a vytváří atmosféru, ve které se děti cítí bezpečně a která zvyšuje radost z učení a hry.

  • Podpora zdravého vývoje v živém prostředí
  • Efektivní kombinace denního a umělého osvětlení
  • Řešení osvětlení přizpůsobená jednotlivým oblastem

Lumories.czVáš projekt osvětlení s

Osvětlení v mateřské škole závisí na využití místností a souvisejících zrakových úkolech. Cílem je zajistit jasné, příjemné a neoslňující osvětlení, které podpoří aktivní hru, vytvoří odpočinkové zóny a zvýší bezpečnost. Dobře naplánovaná kombinace denního a umělého osvětlení může vytvořit optimální podmínky, které mají pozitivní vliv na pohodu dětí.

Lumories.cz Spolehněte se na odborníky na design osvětlení s bohatými zkušenostmi v oboru.

Návrh osvětlení

Svítidla a svítidla pro osvětlení mateřských škol

Pro osvětlení v mateřských školách se doporučuje flexibilní koncepce osvětlení, která poskytuje individuální řešení na míru pro každou místnost a každou činnost. Z tohoto důvodu je vhodnější koncepce osvětlení přizpůsobená pro školku než univerzální řešení osvětlení. Vhodné osvětlení v mateřské škole zlepšuje atmosféru a kombinuje různé zdroje světla, které podporují soustředění v aktivních zónách mateřské školy s lampami se zdravým denním světlem, posilují biorytmus a činí učení a hraní zábavnějším. Kromě toho se svítidla s teplým tónem světla používají k vytvoření útulných odpočinkových zón a relaxačních koutků.

Předpisy pro dobré osvětlení mateřské školy

Osvětlení v jeslích a dětských centrech podléhá předpisům o prevenci úrazů, technickým pravidlům pro pracoviště a různým normám, jako je DIN EN 12464-1 nebo DIN 5035. Dodržování požadavků zajišťuje příznivé prostředí pro děti. Mezi tyto požadavky patří například minimální hodnota osvětlení přibližně 300 luxů. Důležité je také omezit oslnění, proto se používají svítidla s UGR <19 nebo <22. Důležitý je také vysoký index podání barev RA >80, protože děti by měly vnímat co nejvěrnější barvy. Součástí návrhu osvětlení je také výzkum osvětlení zaměřeného na člověka (HCL). Jedná se o automatické, inteligentní přizpůsobení světla harmonickému průběhu dne a biologickým potřebám dětí. Světlo s vyšším obsahem modré složky má aktivační účinek a podporuje koncentraci a bdělost. Vyšší podíl červeného světla naopak podporuje relaxaci a zdravý rytmus bdění a spánku.

Svítidla a svítidla pro osvětlení mateřských škol

Osvětlení pro skupinové místnosti a herny
Osvětlení pro skupinové místnosti a herny

Osvětlení ve skupinových místnostech a hernách umožňuje dětem v mateřské škole objevovat a zkoumat své okolí. Koncepce vyváženého osvětlení poskytuje řešení osvětlení, které dosahuje jasu nejméně 300 luxů. V kombinaci s indexem podání barev minimálně Ra 80 je tak zajištěno přesné rozpoznávání barev a detailů pro trénink zrakového vnímání. Zpravidla se používá teplé bílé světlo (barevná teplota <3 300 Kelvinů), které děti vnímají jako příjemné a pohodlné. Aby se minimalizovalo rušivé oslnění nebo odrazy a vytvořilo se příjemné prostředí pro učení a hraní, doporučuje se používat matné povrchy a zajistit nepřímé osvětlení a rovnoměrné rozložení světla. V obzvláště aktivních oblastech je třeba také upozornit na to, že svítidla musí být odolná proti nárazu a koulím. Tím se zabrání pádu nebezpečných částí svítidla. Tím se výrazně snižuje riziko zranění.

Osvětlení útulného koutku

Osvětlení v útulném koutku by mělo navodit relaxační atmosféru. Na rozdíl od herního prostoru, kde je vyžadováno jasné a aktivitu podporující osvětlení, je zde vhodné zvolit ambientní osvětlení s vyšším podílem červené barvy. Toto světlo má na děti uklidňující účinek, zejména před spaním nebo při klidných činnostech, jako je hlasité čtení. Doporučenou možností je automatické přizpůsobení osvětlení dennímu režimu nebo ruční přizpůsobení příslušné náladě. Stmívatelná stropní nebo nástěnná svítidla umožňují regulovat intenzitu světla podle potřeby. Ráno nebo během aktivních herních fází lze světlo nastavit o něco jasnější, zatímco například před poledním odpočinkem se ztlumí. Nastavením osvětlení si děti mohou svůj útulný koutek ještě více užít a cítit se v něm naprosto bezpečně.

Osvětlení útulného koutku
Osvětlení sanitárních prostor
Osvětlení sanitárních prostor

Osvětlení v sanitárních prostorách mateřské školy se používá méně často než například v hracím koutku nebo v útulném koutku. Automatické řízení osvětlení je proto dobrou volbou pro efektivní osvětlení v sanitárních zařízeních. Tím je zajištěno, že se osvětlení zapne pouze tehdy, když je skutečně potřeba. Tím se efektivně snižují náklady na elektřinu, což je nejen ekonomicky výhodné, ale také šetrnější k životnímu prostředí, protože se výrazně snižuje spotřeba energie. Co se týče samotné kvality světla, i zde se doporučuje teplá bílá barva světla, která vytváří útulnou atmosféru a navozuje pocit bezpečí.

Doporučení produktů

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o osvětlení v mateřské škole

Jakou barvu světla ve školce?

Jak důležité je pro děti světlo?

Dobré světlo potřebuje odbornou radu

Návrh osvětlení
Kontaktní formulář

Zpracování údajů vyplývající z použití našeho kontaktního formuláře podléhá našim zásadám ochrany osobních údajů.